Jak skutecznie uczyć online?

Jak skutecznie uczyć online? Poszukiwanie najefektywniejszej metody nauki, która sprawdzi się w każdym przypadku, jest jak marzenie o Atlantydzie. Prawdopodobnie nigdy nie odkryjemy takiego sposobu. No chyba, że ktoś stworzy narzędzie wgrywające do ludzkiego mózgu konkretną umiejętność lub zakres wiedzy jak program do komputera niczym w filmie “Matrix”. Na razie jednak do tak przełomowego odkrycia daleko, nie ma sensu czekać i trzeba… brać się do nauki.

Każdy z nas ma swoje upodobania, które wpływają na to, czego i jak będzie uczył się z przyjemnością, a co sprawi mu trudność.

W takim razie jak skutecznie uczyć online? Nie lubimy się nudzić i przemęczać. Trudno nam utrzymać pełne skupienie przez półtorej godziny “ważnego” spotkania, a tym bardziej wyciągnąć z niego i zapamiętać wszystkie istotne informacje. Zaangażowanie i koncentracja utrzymują się przez dwie do trzech minut, po czym gwałtownie spadają. Z pamięcią też nie jest najlepiej, co przedstawia zaproponowana przez Hermanna Ebbinghausa krzywa zapominania.

Według jego badań człowiek w ciągu pierwszej godziny od zakończenia nauki zapomina ok. 50% informacji. Możemy być jednak spokojni na drugi dzień ten proces znacznie spowalnia. 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Czym jest microlearning?

Kołem ratunkowym dla naszej koncentracji i pamięci jest microlearning. Czy to właśnie on jest odpowiedzią na pytanie: jak skutecznie uczyć online? Zerknijmy na statystyki.

74% przedsiębiorstw biorących udział w badaniu ATD deklaruje wykorzystanie microlearningu lub planuje jego wdrożenie w procesie szkoleń dla pracowników. Określenie “mikronauczanie” bardzo dobrze opisuje charakter i metodykę tej formy edukacji. Odnosi się ona bowiem do mikro elementów wiedzy lub konkretnych problemów, które działając jak puzzle, razem składają się na obraz większego obszaru a nawet całego obszernego tematu. Na tej podstawie można wyróżnić kilka charakterystycznych cech microlearningu: stosunkowo krótki czas nauki, wąskie zagadnienia, prosty przekaz i to, co najważniejsze: mocny wpływ na uwagę oraz świadomość odbiorcy. Technika microlearningu umożliwia również częste powtarzanie danego fragmentu wiedzy, co sprawia, że znacznie lepiej utrwala się w pamięci.

Jest to metoda małych kroków, które ułatwia nam przyswajanie nowej wiedzy w prosty i efektywny sposób.

Zdolność do przyciągania uwagi odbiorcy przez materiały microlearningowe wynika nie tylko z przystępności krótkich treści, ale również z ich formy. Fiszki, grafiki, podcasty czy materiały wideo. Na ostatnią z nich jesteśmy szczególnie podatni szczególnie, że w ciągu tygodnia poświęcamy na oglądanie treści wideo średnio aż 16 godzin.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Jak skutecznie uczyć online? Stosuj krótkie formy wideo!

Microlearningowe materiały wideo są świetnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywność małych kroków w nauce i przyjemność płynącą z oglądania filmów. Potwierdzeniem tej tezy znajdziemy w statystykach YouTube Data: 4 na 5 badanych osób stwierdziło przydatność wideo przy poznawaniu nowych zagadnień. Ważnym aspektem tego fenomenu jest płynąca z video microlearningu elastyczność, która pozwala odbiorcom na naukę w dowolnym momencie dnia i dostosowanie treści do swoich potrzeb. Atrybuty te są szczególnie ważne z punktu widzenia działania firmy, ponieważ pozwalają sprawnie wdrażać nowych pracowników oraz ulepszać komunikację pomiędzy poszczególnymi jednostkami, bez konieczności długich przerw w pracy.

Przedsiębiorcy dostrzegli tę wartość i 98% z nich stwierdziło, że zastosowanie wideo pomogło lepiej i szybciej komunikować zmiany w firmie oraz usprawniło proces wymiany wiedzy wśród pracowników. Efektem tych korzyści jest ciągły i stały wzrost liczby przedsiębiorstw stosujących naukę w formie wideo (75% w 2018 roku).

Ciekawym aspektem jest natomiast skuteczność filmów microlearningowych zawierających animacje ze szkolną tablicą. Według badań Richarda Wisemana – taka forma poprawia retencję treści przez odbiorców o 15%. Już samo zastosowanie animacji wpływa na efektywność nauki i potrafi skrócić czas potrzebny na wdrożenie grup nowych pracowników aż o 67%. 

Game changer w nauce

Krótszy czas potrzebny na szkolenia, lepsza zapamiętywalność treści, możliwość wielokrotnego odtwarzania i kopiowania – to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Wdrażanie nowych pracowników czy doszkalanie kadry jeszcze nigdy nie było tak proste jak w dobie e-learningu. Forma krótkich materiałów wideo – video microlearningu – zapewnia wysoką elastyczność nie tylko procesu nauki, ale również ich tworzenia. Kiedy pojawiają się nowe zagadnienia (nowe urządzenie na produkcji, zmiany w systemie zarządzania czy systemie informatycznym, z którego korzysta firma) – wystarczy stworzyć kolejne krótkie materiały wideo i dodać je do pozostałych elementów naszej elearningowej układanki.

Video microlearning zmienia zasady gry w procesie edukacji i staje się królem wśród metod nauczania. Niezależnie od tego czy chcemy zdobywać nową wiedzę sami, czy zapewnić ją kadrze w naszych firmach – warto rozważyć wprowadzenie mikronauki do tego procesu i samemu przekonać się, czy jest sposobem na to, jak skutecznie uczyć online.

Poniższy filmik jest doskonałym przykładem zastosowania video microlearningu w formie animowanego wideo. Stanowi również świetną powtórkę zawartej w artykule wiedzy o tej technice.


Chcesz nauczyć się tworzyć krótkie wideo szkoleniowe lub zlecić stworzenie materiałów elearingowych na zewnątrz? Skontaktuj się ze mną. Nazywam się Janusz Pietroszek, jestem ekspertem wideo, filmowcem i edukatorem. Tworzę skuteczne treści wideo oraz uczę innych, jak to robić. Wraz z moim zespołem stworzyłem ponad 800 filmów i animacji na potrzeby elearningu (w tym do rządowego projektu e-podręczników).